890A
84737

MATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Lähtöhinta
70 000 - 90 000 SEK
6 210 - 7 990 EUR
6 480 - 8 330 USD
Vasarahinta
215 000 SEK

Komponerad 1966.

Täydennyslista

Little wear, dirty.

Alkuperä - Provenienssi

Hotell Anglais, Stockholm.

Kirjallisuus

Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sidorna 80-81.

Muut tiedot

En "Portokalli"-vävnad första gången utförd till trapphallen i Hotell Anglais, Stockholm.