91
69035

Erik Olson

(Ruotsi, 1901-1986)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Vasarahinta
80 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Erik Olson
(Ruotsi, 1901-1986)

"Nattliga skuggor"

Signerad Erik Artur Olson och daterad 1933., även a tergo samt "28 Rue Troyon, Sèvres". Duk 54 x 72 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Fru Eva Mörner-Dahlstedt, Österås.

Kirjallisuus

Holmér, Lindegren, Östlund, "Halmstadgruppen", 1947, avbildad under Eric Olson, nr 61 (med dikt av Erik Lindegren).
Erik Olsson (Vivec Bosson), "Erik Olson - en sökares vandring", del I, avbildad sid 175.

Muut tiedot

Dikt av Erik Lindegren till målningen "Nattliga skuggor".

"mitt ansikte som lämnar mig har skapats av skuggor
det glider bort till sylfidernas lyssnande cellolek
och nattens vinlöv bjuder dess druckna allvar farväl
det stannar under trädet och andas in ur daggens glas
mitt ansikte har bara en vinge och har redan lämnat världen"