984
69627

A Heinrich Wollman cameo glass vase, Orrefors ca 1915.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Överfång med etsad dekor av blommor och blad i grönt och vitt mot matt melerad fond i grått. Blåst av Knut Bergqvist. Signerad i botten Orrefors HW 1750-3-8 samt ORREFORS på livet. Höjd 24 cm.

Något slipad kring mynningen från tillverkningen, monteringskador kring foten.

Muut tiedot

1750-3-8 = föremålets vikt i gram-färg-tidsåtgång.