Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
996
76233

A Vicke Lindstrand glass vase "Pärlfiskare", Orrefors 1935.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.

Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1934.