1006
88677

An equinoctial ring dial by H. Sneewins, Holland, late 17th century.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Vasarahinta
48 000 SEK

Mässing. Graverade städer och deras latituder, bl.a. Stockholm, samt stjärntecken. Märkt "H. Sneewins Fecit Leydae". Diam 11,5 cm.

Skjutmarkör saknas, skador.

Muut tiedot

H. Sneewing tillhörde en känd familj med tillverkare av nautiska instrument, verksamma i Leiden och Utrecht under 1600-talets andra hälft.