1040
93701

A late 18th century plaster sculpture/candelabra after the model by J. T. Sergel.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
72 000 SEK

Ceres sökande sin dotter Proserpina i underjorden. Ceres som fackelhållare. Gråmålad gips. Sockel av grå- och blåmålat trä. Höjd 98, inkl. sockel 200 cm.

Facklorna saknas, ställvis skador, spår efter elledning över armar.

Kirjallisuus

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, jämför exemplar i Nationalmuseum, avbildad som nr 53 ”Ceres sökande Proserpina. Dekorativ grupp i gips. De förgyllda fackelhållarna äro av trä med tre låga ljusstakar upptill. Har användts som kandelaber. Utförd senast 1785”.