1042
94889

KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Vasarahinta
8 000 SEK

Mörkt brun botten med polykrom bebådelsescen inom blomkrans, ängel, blommor samt signerad MND.

Wear, dirty, minor damages and holes.

Kirjallisuus

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 217.