1060
90473

ANTIK/SEMIANTIK ANATOL, sannolikt Sparta. 473,5 x 334,5 cm.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Vasarahinta
14 000 SEK

Omönstrat ljust blågrönt mittfält med små polykroma hörnornament. Ljusgrön huvudbård med arabeskdekor.

Some partly hard wear, large stains.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av Jean Nessim på 1900-talets första fjärdedel.

Muut tiedot

Jean Nessim, ursprungligen från Bulgarien, kom till Malmö omkring 1914. Han startade mattaffärer i Malmö, Stockholm och Göteborg. Om sin morfars historik har Jacques Werup berättat i "Shimonoffs Längtan".