1065
73655

ANTIK BIDJAR. 280 x 147 cm.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
14 500 SEK
ANTIK BIDJAR. 280 x 147 cm.

Blå botten med polykroma arabeskslingor, stiliserade blommor och närmast yttäckande benvit medaljong med heratimönster. Röd huvudbård med arabesk- och blomrankor. Bred ytterbård med rosor.

Some partly hard wear, dirty, tears, one small repair. Damaged sides and ends.

Alkuperä - Provenienssi

Tandläkare Arvid Arwidsson med mottagning i ett av Kungstornen, Stockholm, på 1930-talet.