112
91585

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
33 000 SEK
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Gunlög i badbaljan"

Signerad C.L. Utförd 1913. Tusch, täckvitt och blyerts 35 x 25 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnärens familj.

Kirjallisuus

"JAG CARL LARSSON -En bok om och på både gott och ont", 1996, avbildad i färg sid 139.

Muut tiedot

Barnet i badbaljan är Carl Larssons första barnbarn Gunlög, dotter till Suzanne.

Motivet är en förlaga till den samma år utförda etsningen "Badkaret" (Hjert & Hjert 100).