1141
91937

A RUSSIAN SILVER-GILT CUP AND COVER, unidentified makers mark, Moscow 1758. Cover dose not pertain.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
80 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Kontrollör D. Moshallein 1750-1758. Förgylld. Samtida men ej tillhörande lock. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med ciselerad dekor av rocailler. Gjutet skaft i form av stående mansfigur, upptill och nedtill med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Krönt av ryska dubbelörnen. Höjd 30 cm, vikt 288 g.

Locket med bristning