1145
73643

A SET OF RUSSIAN SILVER AND NIELLO TEA-CADDY AND SUGAR-BOX, makers mark of Pavel Ameriantiyev, Moscow 1899-1908.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
82 000 SEK

Invändigt förgyllda. Kvadratiska med välvt lock. Heltäckande niellodekor av blomslingor och stadsvyer med bl a. Kreml och Petrskyrkan. Höjd 12 resp 9 cm.

Slitage.