Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1145
73643

A SET OF RUSSIAN SILVER AND NIELLO TEA-CADDY AND SUGAR-BOX, makers mark of Pavel Ameriantiyev, Moscow 1899-1908.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
82 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgyllda. Kvadratiska med välvt lock. Heltäckande niellodekor av blomslingor och stadsvyer med bl a. Kreml och Petrskyrkan. Höjd 12 resp 9 cm.

Slitage.