1153
81535

A RUSSIAN SILVER-GILT CIGARETTE-CASE, makers mark of Sergei Shaposhnikov, Moscow 1899-1908.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Vasarahinta
10 000 SEK

Förgyllt. Heltäckande dekor i cloisonnéemalj av bladslingor i rött, vitt, grönt, blått och lila. Insidan med minnesgravyr. Längd 11 cm, vikt 226,5 g.

Obetydliga emaljskador.