131
73831

Bengt Nordenberg

(Ruotsi, 1822-1902)
Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK
9 550 - 14 300 EUR
10 800 - 16 300 USD
Vasarahinta
96 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Bengt Nordenberg
(Ruotsi, 1822-1902)

Brudfärd

Signerad B. Nordenberg och daterad 1882. Duk 71,5 x 96,5 cm.

Kirjallisuus

Ann-Marie Elmqvist, "Bengt Nordenberg -Folklivsmålaren", 1994, jfr "Andra resan", avbildad halvsida i färg, plansch XL, sid 256-257.