14
89793

Victor Forssell

(Ruotsi, 1846-1931)
Lähtöhinta
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
7 020 - 9 360 USD
Vasarahinta
145 000 SEK
Victor Forssell
(Ruotsi, 1846-1931)

"Från Stigbergsgatan, Stockholm"

Signerad Victor Forssell. Utförd 1890. Pannå 47,5 x 60 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Hovrättsfiskal Lars Ålunds samlingar, Stockholm.

Näyttelyt

Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", arrangerad av SAK, sept 1950.

Kirjallisuus

Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, upptagen i katalogdelen sid 232, omnämnd sid 104, avbildad halvsida, sid 103.