149
78017

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
5 000 - 7 000 SEK
438 - 613 EUR
456 - 638 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Mr D.O. Bell".

Etsning, 1897, signerad med initialer i bläck. 15,8 x 12 cm, bladstorlek 32,8 x 25,3 cm.

Mjuka veck.

Alkuperä - Provenienssi

Thorsten Laurins samling, och med hans stämpel.

Kirjallisuus

Romdahl 33. Hjert & Hjert 38.

Muut tiedot

Mr. Bell var språklärare och anställd vid amerikanska legationen i Stockholm