149
78017
Carl Larsson
(1853-1919)

"Mr D.O. Bell".

Etsning, 1897, signerad med initialer i bläck. 15,8 x 12 cm, bladstorlek 32,8 x 25,3 cm.

Mjuka veck.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

5 000 - 7 000 SEK

476 - 667 EUR

Alkuperä - Provenienssi

Thorsten Laurins samling, och med hans stämpel.

Kirjallisuus

Romdahl 33. Hjert & Hjert 38.

Lisätietoja

Mr. Bell var språklärare och anställd vid amerikanska legationen i Stockholm

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Malin Sveholm
Tukholma
Malin Sveholm
Ohjelmapäällikkö huutokaupat, Asiantuntija - Fashion
+46 (0)708 92 19 97