159
74505

Carl Milles

(Ruotsi, 1875-1955)
Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK
19 100 - 21 500 EUR
21 700 - 24 400 USD
Vasarahinta
295 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Carl Milles
(Ruotsi, 1875-1955)

"Serpentindanserska"

Signerad Carl Milles. Gjutarstämplar H Bergman Cire Perdue. Brunpatinerad brons. Höjd 36 cm. Monterad på vridbar sockel, höjd 4,5 cm.

Kirjallisuus

Carl G. Laurin, "Carl Milles", 1930, omnämnd sid 40, avbildad sid 42.
Henrik Cornell, "Carl Milles", SAK, 1963, upptagen i förteckningen sid 248.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, omnämnd sid 137, avbildad halvsida sid 138.