163
94577

Christian Eriksson

(Ruotsi, 1858-1935)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 370 - 1 640 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Christian Eriksson
(Ruotsi, 1858-1935)

"Sittande lapp"

Signerad Chr Eriksson och daterad Kiirunavaara 1902. Gjutarstämplar Hugo Elmqvist. Brunpatinerad brons. Höjd 22 cm.

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt sid 177-178, jfr avbildningar av andra versioner sid 178-179.