Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
169
87741

Tore Strindberg

(Ruotsi, 1882-1968)
Lähtöhinta
70 000 - 80 000 SEK
6 780 - 7 750 EUR
7 760 - 8 870 USD
Vasarahinta
67 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Tore Strindberg
(Ruotsi, 1882-1968)

Rysslands angrepp på Stockholm 1719 (Det svenska lejonet försvarar Stockholm mot den dubbelhövdade ryska örnens anfall)

Signerad Tore Strindberg sculp. Gjutarstämplar Sthlms Konstgjuteri fud. Patinerad metall. Höjd 73, diam 89 cm. Skrift på basens kant: "Under ryssarnas vilda härjningar utefter det utmattade Sveriges ostkust gjordes ett huvudangrepp mot Stockholm vilket härstädes lyckligen avvärjdes, anno 1719 13-20 augusti, kanonkulan funnen på Trolludden minner om denna händelse".

Täydennyslista

Correct estimate € 6.700-7.650.