18
84857

Albert Engström

(Ruotsi, 1869-1940)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 140 - 1 430 USD
Vasarahinta
14 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Albert Engström
(Ruotsi, 1869-1940)

"Bakgårdar, Kungsholmen"

Signerad Albert Engström. Utförd 1893. Akvarell, tusch och blyerts 49 x 24 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Hovsångerskan Marianne Mörners samlingar.

Kirjallisuus

Albert Engström, "Svensk natur - Ett album. Sammanställt av Sven Barthel", 1939, avbildad helsida i färg sid 4-5.