Signerad HS. Utförd 1926. Enligt påskrift a tergo utförd i Ekenäs. Blyerts 25 x 16 cm.
Alkuperä - Provenienssi
Tidigare i Hovintendent Gösta Stenmans samlingar.
Kirjallisuus
H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, upptagen i katalogdelen som kat nr 624, sid 365.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui