190
92201

Helene Schjerfbeck

(Suomi, 1862-1946)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 380 - 6 140 EUR
4 560 - 6 380 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Helene Schjerfbeck
(Suomi, 1862-1946)

"Studie till Wilhelm von Schwerin"

Signerad HS. Blyerts 28 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Hovintendent Gösta Stenmans samlingar.

Kirjallisuus

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, omnämnd sid 25.

Muut tiedot

A tergo stämplad "Gösta Stenman" samt med påskrifter:

"Helene Schjerfbeck: W. v. Schwerin slutet af 70-talet? inköpt af Magnus Schjerfbeck 1922".

" 'Jag vill med detsamma nämna att de första teckningarna till Schwerin äro gjorda 1876 o 1877. Taflan målad å Löyttymäki egendom i Tavastland 1885 -ungefär 9 år tidigare än Edelfelt utförde sina Fänrik-Stål-teckningar'. Helene Schjerfbeck i bref till G.S. 16 okt. 22".