95155

21. STEFAN JOHANSSON, "Kvällsmotiv från Strandvägen, Kajen, Stockholm".

Signerad Stefan och daterad 1926. Akvarell på duk 30,5 x 38 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Disponent N. Arvedssons samlingar, Storbrohyttan, Filipstad.
Därefter i dottern Gerds (gift med Sven Jansson) samlingar, Strands herrgård, Karlstad.
Sedermera i arv till 2008 då Strands herrgård såldes.

Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK / 23 810 - 28 571 EUR
Vasarahinta
375 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

(Troligtvis) A.B. Konstverk, Strandvägen, Stockholm, mars 1926.
Gamla Folkskolan, Karlstad, "Värmländska konstnärers utställning", 15 juni - 15 juli 1927, kat nr 208 (under titeln "Kajen i kvällsljus", till salu för 2000 SEK).
Värmlands museum, Karlstad, Thielska galleriet, Stockholm och Östergötlands läns museum, Linköping, "Stefan Johansson 1876-1955", 1976 (ex. katalog, utlånad av Fru Gerd Jansson, Karlstad).

Kirjallisuus

Stefan Hammenbeck, Barbro Järliden och Stefan Johansson, "Stefan Johansson. Bara tiden och livet förslog", 2007, avbildad i färg sid 43 (under titeln "Kajen i dimma").

Lisätietoja

Originalram.

A tergo etikett: "Stefan Johansson: 'Kvällsmotiv från Strandvägskajen, Stockholm' -26. Dagmått 30 1/2 x 38 cm".

Stefan Johanssons sparsmakade produktion kan i huvudsak delas in i fyra motivkretsar: interiörer- och stadslandskap i ljussken, porträtt och skogslandskap. Gatuljus reflekterande i vatten var ett motiv som Johansson regelbundet återkom till genom sin produktion. "Kvällsmotiv från Strandvägen, Kajen, Stockholm" är det tidigast kända inom denna motivkrets. Motivet är taget från Skeppsholmen. Stefan Hammenbeck skriver i "Stefan Johansson. Bara tiden och livet förslog": Det går att belägga att Johansson med noggrannt intresse tog del av de konstutställningar som visades i Stockholm under hans tid där. För Strömbom har han berättat, hur han och andra akademipojkar såg Eugene Janssons och Nils Kreugers utställning i Blanchs konstsalong hösten 1898. 'Akademipojkarna - flockades som fräsande kråkor kring den [med 'den' menar han sig själv], som var omdömeslös nog att ställa sig förstående till Janssons konst - som genom år under kvälls- och nattvandringar levat sig in i dessa lufter och därför omedelbart förnam hur sann och personlig han var". Hammenbeck fortsätter sedan: "Stefan Johansson fascinerades redan vid sin ankomst till Stockholm på 1890-talet av hur lyktors sken efter kajerna speglades i stadens vattendrag. På 1920-talet blev det ett stort tema i hans konstnärsskap". Katalognumret beskrivs av Hammenbeck enligt följande: "Motivet är hämtat från Strandvägen i Stockholm. Natthimlen och vattnet är skildrat med stark rörelse. När konstnären ställde ut de första bilderna av detta slag 1926 såg kritikerna likheter med Eugène Janssons måleri. Karl Nordström målade under en period på 1890-talet på liknande sätt, som kan ha varit inspirerande för Stefan Johansson. Fri inspiration från van Gogh kan man också anföra denna bild".

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili