233
74349

Olof Arenius

(Ruotsi, 1700-1766)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Olof Arenius
(Ruotsi, 1700-1766)

"Grevinnan Kristina Horn af Åminne" (1714-1772)

A tergo "Arenius pinx" troligen kopierat från originalduken. Uppfodrad duk duk 82 x 65 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i samlingarna på Vibyholm, Södermanland.
Tidigare i greve A Horns samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 398.

Muut tiedot

Kristina Horn af Åminne var gift med greve Fredrik Lorentz Bonde af Säfstaholm.