24
73733

John Bauer

(Ruotsi, 1882-1918)
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Vasarahinta
310 000 SEK
John Bauer
(Ruotsi, 1882-1918)

"I julnatten"

Signerad J. B. och daterad 1913. Akvarell, tusch och täckvitt på papper 17,5 x 23,5 cm.

Muut tiedot

John Bauer var genom sina många och långa vandringar i de djupa småländska skogarna väl förtrogen med den natur som han skildrar i sina motiv. Dock är det en psykologiserad samt syntetiserad skildring präglad av Bauers personliga känslostämningar och förnimmelser. Bauer kunde även på ett enastående sätt väva samman den svenska sagoskatt som han illustrerade med de internationella strömningarna inom sin samtids konst. Med rätta har Bauers motiv kommit att framstå som exponenter för vad vi skulle vilja kalla för något "ursvenskt". Samtidigt återfinns i motiven stildrag hemmahörande i ett större internationellt sammanhang. Man skönjer och anar ofta den internationella jugendstilen såväl som de japanska träsnittens inflytande i Bauers sagoillustrationer även om Bauer ofelbart ständigt destillerade dessa influenser till en alldeles egen, högst personlig konstform. Ytterligare spänning och intensitet tillförs bilderna genom det medvetna motsatsförhållande som skapas i kompositionerna där högt ställs mot lågt, ljus ställs mot mörker och vackert ställs mot det som traditionellt uppfattas som fult. Likt en mästerlig scenograf arrangerar Bauer sina motiv på ett sätt som skänker de till formatet blygsamma konstverken monumentala kvalitéer. Bauers figurstaffage infogas också i bildplanet liksom skådespelare mot fondväggar av teaterkulisser. Katalognumrets komposition kan närmast liknas vid ett scenrum där trollen på en framskjutande plats nära bildytan framträder mot den kulissartade mörka skogen i bakgrunden. Horisontaliteten i motivet tonas ned genom den lågt placerade marknivån samt dess förhållande till den starkt vertikala verkan som utgörs av trädstammarnas väldiga resning. De kolonnliknande parställda flankerande trädstammarna återkommer i ett flertal av Bauers illustrationer till bl. a. "Bland tomtar och troll". Trädstammarnas resning samt det, till synes, ogenomträngliga mörkret som ruvar där bakom förstärker intrycket av den oändliga nordiska trollskogen genom vilken trollen fridfullt passerar på sin vandring i julnatten.

Suunnittelijat

John Bauer was born in 1882 and was a Swedish artist, primarily renowned for his paintings and illustrations in the early editions of the fairy tale collection "Bland tomtar och troll”. Thanks to his magical illustrations of princesses, trolls, and giants, Bauer has significantly influenced our perception of creatures and mythical figures in traditional Swedish stories and Nordic folklore.
Bauer grew up in Jönköping, and a large part of his artistry was inspired by the mystical forests of Småland, where trolls and other beings seemed to emerge from the rocky outcrops. During his years of study, he was fascinated by early German and Italian painting but soon returned to the Swedish fairytale forest. At the Royal Swedish Academy of Fine Arts, he met his future wife, Esther Ellqvist, who often posed as a model and served as inspiration for the princess Tuvstarr in Bauer's works.
Most of Bauer's paintings are created using watercolors, although he has also produced some using oil. By the 1910s, thanks to his fairy tale paintings, Bauer was already an established and beloved artist when he chose to conclude his role as a fairy tale illustrator. In his final years, he explored other imaginative expressions that would shape Bauer's last works, such as "The Dancing Nymphs" and "Blue Eva". John Bauer's final significant painting was created for the auditorium at Karlskrona Girls' School in 1917, an oil painting depicting the goddess Freja, with his wife Esther as a model.
The entire Bauer-Ellqvist family died in a boat accident when the steamer Per Brahe sank during an autumn storm on Vättern on November 20, 1918.

Lue lisää