260
77361

Kilian Zoll

(Ruotsi, 1818-1860)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kilian Zoll
(Ruotsi, 1818-1860)

Handarbetande kvinna

Signerad K Zoll. Pannå 21x16,5 cm. Samtida bronserad ram.

Repor. Rispor.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt på Roventvists? auktion 1895 enligt påskrift a tergo.
Tidigare i fabrikör Bror Liljeros samlingar, Borås.

Näyttelyt

Malmö Museum, "Zollutställningen" 1960, kat nr 26.