34
95067

Carl Flodman

(Ruotsi, 1863-1888)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Vasarahinta
33 000 SEK
Carl Flodman
(Ruotsi, 1863-1888)

Fiskeläge, Kivik

Signerad C Flodman och daterad Kivik -85. Duk 38 x 55,5 cm.

Täydennyslista

Korrekt utrop: SEK 20.000 - 25.000.

Alkuperä - Provenienssi

Privat samling i Danmark fram till 2009.

Muut tiedot

Flodman studerade vid Konstakademien 1883-86. Som landskapsmålare ansågs han mycket talangfull. Redan 1884 inköpte Konstföreningen i Stockholm en målning av honom, "Motiv från Stadsgårdshamnen", samt ytterligare två de följande två åren. År 1886 deltog han i konstutställningen i Göteborg med ett vårlandskap i samband med invigningen av Valands byggnad. Samma år belönades han med akademiens medalj för ett annat vårlandskap. Följande år erhöll han den kungliga medaljen för ett till akademien inlämnat höstlandskap. Denna stora framgång blev också hans sista. En förkylning, ådragen under studier i det fria, vintern 1887, kom att kräva hans liv. De flesta av de fåtal arbeten som Flodman kom att fullborda är i förhållandevis litet format. Samtliga förefaller vara målade "en plein air", dvs. framför motivet. På minnesutställningen 1891 var han representerad med 19 målningar, vilket i stort sett torde utgöra hans totala produktion. Efter sin sjukdom ägnade han sig framförallt åt grafiska framställningar. Han utförde totalt 11 landskapsetsningar i litet format vilka hör till det bästa som skapats i svensk etsningskonst (G. Lamm, "Carl Flodman och hans etsningar", 1888). Ex. vis har hans "Parti av Köpingån" kallats "klenoden i svensk grafik" ("Svensk grafik från tre sekel", 1957).