396A
96537

Michael Gustaf Anckarswärd

(Ruotsi, 1792-1878)
Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Vasarahinta
5 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Michael Gustaf Anckarswärd
(Ruotsi, 1792-1878)

Vy över italiensk stad

Signerad Ankarswärd. G. M och daterad 1821. Tuschlavering 27 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

"Köpt av Kapten Hagdahl -91, 5kr a tergo.

Muut tiedot

Utförd under konstnärens vistelse i Italien 1820-22.