463
73633

MJÖLKKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 350 EUR
3 250 - 3 790 USD
Vasarahinta
25 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgylld. Cylindrisk, med äggstav. Snås och rakt handtag av ebenholts med benknopp och sprint. På locket blomma. Undertill graverad lodangivelse 15 lo. Höjd 11 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bengt Johansson collection nr 85.