470
73743

SOCKERRUSKOR, två stycken snarlika, av Nils Ljungberg, Örebro 1759 och av Hans Lundgrens änka, Stockholm 1770. Rokoko.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Balusterformade. Dekor av vridna knäckar. Genombrutet strölock. På locken bladhölstrade kotteknoppar. Minnesgravyr runt foten. Höjd 22 cm. (2)

En fot med lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.