470
73743

SOCKERRUSKOR, två stycken snarlika, av Nils Ljungberg, Örebro 1759 och av Hans Lundgrens änka, Stockholm 1770. Rokoko.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 350 EUR
3 250 - 3 790 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Balusterformade. Dekor av vridna knäckar. Genombrutet strölock. På locken bladhölstrade kotteknoppar. Minnesgravyr runt foten. Höjd 22 cm. (2)

En fot med lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.