473
73575

SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Ovala, urnformade på rektangulär fot med tassfötter. Dekor av godronnering samt antikiserande medaljonger. Kupigt, bladhölstrat lock med pinjekotteknopp. Höjd 26 cm. Stämplar även på locken. (2).

Lagningar.