Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
473
73575

SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ovala, urnformade på rektangulär fot med tassfötter. Dekor av godronnering samt antikiserande medaljonger. Kupigt, bladhölstrat lock med pinjekotteknopp. Höjd 26 cm. Stämplar även på locken. (2).

Lagningar.