477
73739

SALTKAR, ett par, av Daniel Lundström, Stockholm 1771 och 1774. Rokoko.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
23 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgyllda. Ovala, på svängda bladfötter. Bladformade handtag med blomma. Längd 10,5 cm. (2).

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.