SALTKAR, ett par, av Daniel Lundström, Stockholm 1771 och 1774. Rokoko.
Invändigt förgyllda. Ovala, på svängda bladfötter. Bladformade handtag med blomma. Längd 10,5 cm. (2).
Alkuperä - Provenienssi
Familjen Gorthon, Helsingborg.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui