494
79391

KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
26 000 SEK

Invändigt förgylld. Rund, slät med rakt handtag av svärtat trä med benknopp. På locket pinjekotteknopp i bladrosett. Stämplar även på locket. Diam. 33,5 cm, vikt 1 582 g.