498
73745

BÄGARE med lock, av Arnold von der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)). Karolinsk.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
18 000 SEK

Delvis förgylld. Raka sidor, slät med smal fotkant. Lock drivet i avsatser med kulknopp. Höjd 15,5 cm, vikt 214 g. Locket sannolikt ej tillhörande.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.