Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
527
89993

DOSOR, 2 stycken snarlika, sannolikt Sverige, daterade i gravyren 1741 och 1748.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgyllda. Runda med räfflad kant, på locket genombruten dekor av religöst motiv. Dubbel botten. Undertill graverat spegelmonogram under krona samt datering. Diam. 5,5 resp 5 cm. (2)

Slitage.