528
90025

KYRKDOSA, ostämplad, sannolikt Västsverige 1700-talets andra hälft.

Lähtöhinta
4 000 SEK
382 EUR
434 USD
Vasarahinta
4 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med S:t Göran och draken. Undertill graverade initialer. Diam. 5,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 296, Falk Simons samling.