530
90009

KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.

Lähtöhinta
4 000 SEK
353 EUR
368 USD
Vasarahinta
3 800 SEK

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med religiöst motiv. Undertill graverade initialer. Diam. 5,5 cm.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 242, Falk Simons samling.