Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
530
90009

KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.

Lähtöhinta
4 000 SEK
380 EUR
434 USD
Vasarahinta
3 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med religiöst motiv. Undertill graverade initialer. Diam. 5,5 cm.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 242, Falk Simons samling.