534
90017

KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1766.

Lähtöhinta
4 000 SEK
349 EUR
365 USD
Vasarahinta
5 200 SEK

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med religiöst motiv. Undertill graverade initialer. Diam. 6, 5 cm.

Slitage, liten skada.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 274, Falk Simons samling.