542
91465

SKED med kronknopp, icke identifierade förmodligen svenska stämplar 1500-talets slut.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Kort skaft med maskaron i gotisk nisch vid fästet.

Slitage.

Muut tiedot

Näst intill identisk sked med samma stämpel finns i Hallwylska silversamlingen, sid 143, nr 156.