556
75831

DESSERTBESTICK, 95 delar, av Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1836-54.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Vasarahinta
68 000 SEK

Fransk modell, förgyllda. Bestående av 24 dessertgafflar, 23 dessertknivar, 24 dessertskedar samt 24 teskedar. (95)

Smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Stämplat ägarvapen för friherreliga ätten Bonde. Ingeborg Vilhelmina Sofia Charlotta Bonde (1848-1921) gift 1868 på Ericsberg med kammarherren, greve Charles Adam Sixten Casimir Erik Lewenhaupt(1841-1918).