558
92659

DOSA, guld 20k, en deux couleurs, oläslig mästarstämpel, Paris, kontrollör Julien Alaterre 1768-1774.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Vasarahinta
60 000 SEK

På sargen svenska importstämplar. Oval med ciselerad dekor, på locket en oval medaljong med motiv av rosettupphängda musikinstrument med lagerhängen. Även botten med musikinstrument i oval medaljong. Runt sidan fält med lagerhängen. 9 x 4,5 x 3,5 cm, vikt 142 g.

Smärre slitage.