58
86007
Helmer Osslund
(1866-1938)

"Vårstudie, Sollefteå"

Signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå 38,5 x 63,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

35 000 - 40 000 SEK

3 333 - 3 810 EUR

Vasarahinta:
60 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Konstnärinnan Fru Elsa Celsings samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem II", volym 4, samling 301: "Direktör Ulrik Celsing, Kristinagatan 19, Västerås", upptagen sid 210 (under titeln Norrländskt landskap).

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Pedro Westerdahl
Tukholma
Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide
+46 (0)8 614 08 05