86007

58. HELMER OSSLUND, "Vårstudie, Sollefteå".

Signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå 38,5 x 63,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Konstnärinnan Fru Elsa Celsings samlingar, Stockholm.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK/3 333 - 3 810 EUR
Vasarahinta
60 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem II", volym 4, samling 301: "Direktör Ulrik Celsing, Kristinagatan 19, Västerås", upptagen sid 210 (under titeln Norrländskt landskap).

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili