58
86007

Helmer Osslund

(Ruotsi, 1866-1938)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Helmer Osslund
(Ruotsi, 1866-1938)

"Vårstudie, Sollefteå"

Signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå 38,5 x 63,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Konstnärinnan Fru Elsa Celsings samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem II", volym 4, samling 301: "Direktör Ulrik Celsing, Kristinagatan 19, Västerås", upptagen sid 210 (under titeln Norrländskt landskap).