61
73993

Helmer Osslund

(Ruotsi, 1866-1938)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Vasarahinta
275 000 SEK
Helmer Osslund
(Ruotsi, 1866-1938)

"Höststämning (Torne träsk)"

Signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på pannå 49 x 70 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Överläkare Helge Dahlstedts samlingar, Österåsens sanatorium (omkring 1917-22).
I gåva från Dahlstedt till sjuksyster Mia Strömberg, Österås (enl. brev a tergo), julen 1922.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.