80653

69. JACOB HÄGG, "Svensk eskader i Öresund 1812".

Signerad J. Hägg och daterad 1925. Duk 100 x 151 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Bankdirektör Erland Bengtssons samlingar, Kungsbacka (omkring 1940).
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Stockholm, auktion 5, 12 mars 1994, kat nr 43.
Därefter privat samling.

Lähtöhinta
400 000 - 600 000 SEK / 38 095 - 57 143 EUR
Vasarahinta
Ei myyty
Absentee bid
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Absentee bids can be placed prior to 10 lots before this item is hammered.

Kirjallisuus

"Svenska Flottans Historia, band III:1", sid 34 (då tillhörande Bankdirektör Erland Bengtsson, Kungsbacka).

Lisätietoja

Tavlan visar en eskader om fem linjeskepp i Öresund. Till vänster Helsingör med Kronborgs slott. Till höger Helsingborg med Kärnan. Till höger ses även en s.k. skånsk jakt. Linjeskeppen är vid detta tillfälle, då flottan rustades för att skydda svenska kusten och även i samband med fälttåget mot Norge 1814, nästan 30 år gamla men dög fortfarande för tjänst till sjöss. Främst seglar 74-kanonersskeppet Konung Adolf Fredrik. Därefter systerskeppet Gustaf III som har eskaderchefens kommendörsstandert hissad i stortoppen. Skeppens sidor som ursprungligen var bruna med svarta smala band har nu målats om i brittisk stil med svarta sidor och vita kanonportsband. Den röda galjonen och hyttan akteröver har behållit sin röda ursprungsfärg. Efter 1814 lades skeppen i på Karlskronavarvet för att aldrig mer rustas.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili