774
89129

An 18th century German cupboard (extensive alterations, additions).

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
120 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerat med valnöt, tenn, mässing och ben. Draghandtag av mässing. Uppsvängd överdel med tio lådor och skåpdörr. Två små lådor bakom klaff. Underdel med tre lådor. Inläggningar av exotiska figurscener. Undertill transportsedel på tyska. Längd 112, bredd 63, höjd 170 cm.

Krön saknas, senare lås och draghandtag, kompletterade fotlister och fötter, delvis senare efterdekorerat. Kompletteringar, lagningar.