Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
79
73601

Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Lähtöhinta
100 000 - 120 000 SEK
9 490 - 11 400 EUR
10 900 - 13 000 USD
Vasarahinta
95 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

"Gamla Sofi"

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1904. Pannå 36/49 x 60,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Herbert Marcus, Borås.

Näyttelyt

Göteborg, 1908.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1955.

Kirjallisuus

Axel L. Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, upptagen som nr 225 i katalogdelen, sid 214.

Muut tiedot

Den lilla flickan på bilden hette Inger och var Carl Wilhelmssons dotter. I ett brev från den 29 januari 1945 skrev Inger (Nordenfelt), då intendent på Nationalmuseum, följande om målningen:
...Den gamla kvinnan var Soffi, som gick bort och skötte barn för 50 öre pr dag - men hon lär nästan ha ätit familjerna ur huset samtidigt genom lingonsylt. Den fick man låsa in. Hon hade även en snygg lösfläta som synes av bilden, det lär även ha varit något med tänderna. Allt detta enl. mamma....