Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
790
73855

A Swedish Rococo commode in the manner of L. Nordin.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
33 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerad med fruktträ och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 121, bredd 62, höjd 86 cm.

Senare skiva, ett lås senare, senare fackindelning i översta lådan.

Kirjallisuus

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, jämför snarlik byrå av L. Nordin sid. 290.